logo bip Biuletyn Informacji Publicznej

BIP Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. księżnej Jadwigi Śląskiej

46-300 Olesno,
ul. Wielkie Przedmieście 51

Instrukcja obsługi BIP

Biuletyn Informacji Publicznej BIP, to urzędowy publikator teleinformatyczny stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej w sieci Internet.

Treści zgromadzone na stronach BIP są udostępniane w jakości nie pozostawiającej wątpliwości co do ich zawartości.

Każda wytworzona/udostępniona informacja/artykuł na BIP jest oznaczona szczegółową metryczką, w której została podana tożsamość osoby która ją wytworzyła i/lub udostępniła, informację wraz z datą i czasem jej wytworzenia. Poniżej okna z metryką operacji znajduje się historia zmian lub aktualizacji wytworzonej i opublikowanej wcześniej informacji.

W górnej części strony BIP znajduje się menu z głównymi kategoriami które po rozwinięciu ukazują szereg podkategorii wraz z zawartymi w nich informacjami, następnie po ich wybraniu możemy rozwinąć ich zawartość.

Na samej górze strony znajduje się przyciski umożliwiające: wyświetlenie strony w wersji dla słabowidzących, wyświetlenie wersji tekstowej, mapa serwisu oraz instrukcja obsługi serwisu. Znajdziemy też przycisk wyboru wielkości czcionki.

W górnej środkowej części znajduje się wyszukiwarka, która ułatwi wyszukiwanie interesujących nas informacji po wpisaniu w nią treści.

W lewym dolnym rogu znajduje się przycisk BIP.GOV.PL, który po naciśnięciu automatycznie przekieruje na nas na stronę główną BIP.GOV.PL, gdzie zostały zebrane i udostępnione wszystkie podmioty posiadające stronę BIP, w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej w postaci elektronicznej.

Strona zaprojektowana jest w standardzie WCAG 2.0 AA co oznacza, że jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych/słabowidzących, a zastosowanie tej dyrektywy przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu osób niepełnosprawnych, poprzez komfortowe/kontrastowe wyświetlanie treści oraz możliwość wyboru czcionki.

Wszystkie dane dostępne na BIP publikowane są w uniwersalnym formacie XML, dzięki temu BIP spełnia wymagany standard przezroczystości technologicznej a jednocześnie każdą informację można swobodnie przesłać za pomocą maila lub wydrukować.

W dolnej części menu po lewej stronie, umiejscowione są okna portali/stron/witryn EPUAP, CEIDG, DZIENNIK USTAW oraz MONITOR POLSKI, które po wybraniu przenoszą bezpośrednio na wybraną stronę. Ich zadaniem jest bieżące informowanie obywatela o istotnych zmianach, a także pozwalają na załatwienie spraw online za pomocą dostępnych portali/witryn.

Strona BIP jest responsywna (mobile friendly), a więc treści na niej zawarte zawsze będą się automatycznie dostosowywały wielkością wyświetlania treści do urządzenia, z którego korzysta odwiedzający stronę BIP np.: na smartfonach, tabletach, laptopach czy na ekranach komputerów.